Finanse 

Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o systemie SWIFT, znajdziesz na flobo.io.

Mimo, iż de facto systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania światowego rynku finansów.

Do czego służy system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego typu. Nie licząc m.in. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na świecie wykorzystywane są również przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze danego państwa.

Co jest więc najważniejszym atutem systemu SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować