Finanse 

Czy złoto w sztabkach jest dobrą inwestycją?

Dowiedz się więcej o sztabkach złota.

Deponowanie pieniędzy na lokacie lub po prostu odkładanie ich na koncie nie jest już tak opłacalne jak kilka lat temu. Niewielkie oprocentowanie oferowane przez banki, ale także i ogólna świadomość, że nie zainwestowany kapitał daje zysku doprowadziły do tego, że Polacy szukają strategii, które pomogą ich pieniądzom przynosić po latach poboczny przychód. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych i akcji, coraz większym zainteresowaniem cieszą się metale inwestycyjne, a w szczególności – złote sztabki.

Złoto w sztabkach to inwestycja na długie lata

Na początku należy dobitnie zaznaczyć, iż lokata środków w złoto w sztabkach to wieloletnia inwestycja. Złoto najczęściej nie poddaje się silniejszym i słabszym kryzysom obserwowanym w gospodarce, a wręcz destabilizacja gospodarcza oraz polityczna często podwyższa jego cenę. Owszem, można zauważyć wahania w jego wartości, jednakże przeglądając jej historyczny wykres łatwo daje się spostrzec, iż z biegiem lat ona wzrasta. Co jest tego przyczyną? Od kilkuset lat ilość tego kruszcu będąca w obiegu w zasadzie się nie zmienia. Niegdyś był on środkiem płatniczym, współcześnie jest szeroko wykorzystywany w medycynie, przemyśle czy elektronice, a także – wciąż na ogromną skalę – w złotnictwie i sztuce. Pomimo, że wydobycie złota wciąż trwa i w teorii powinno go być coraz więcej, odzyskiwanie tego kruszcu wykorzystanego m.in. podczas produkcji urządzeń elektronicznych (jak piloty do telewizorów albo telefony komórkowe) jest w szeregu przypadków nierentowny, toteż zapotrzebowanie na złoto pozostaje na wysokim poziomie i prognozuje się, iż przez następne lata trend ten nie powinien się zmienić.

Złote sztabki – odlewane w różnych rozmiarach

Słuchając o inwestycji środków w sztaby złota większość osób natychmiast oceni, że to nie dla nich, z powodu duży koszt. Jednakże sztabki złota są produkowane w wielu wagach, zatem w zasadzie każdy może sobie pozwolić na lokatę jakiegoś wycinka oszczędności w ten metal. Złoto można zakupić już w sztabkach o wadze 5 g, 2 g, a nawet 1 g. Takie malutkie sztabki są też idealne jako podarunek. Zasobniejsi inwestorzy, dysponujący większymi środkami finansowymi często nabywają większe sztabki złota o wadze 100 g, 500 g oraz 1000 g. Należy jednakże mieć świadomość dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie można podzielić kupionej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży. Po drugie, wybierając większą sztabkę nabywamy złoto po zauważalnie niższej cenie. Zatem należy nabywać złoto w sztabkach o przeróżnym ciężarze lub zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są z góry rozparcelowane na równe kawałki o wadze 1 g.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować