Finanse 

Monety okolicznościowe – co emituje Mennica Polska

Znajdź numizmaty na goldbroker.pl.

Monety to nie tylko środek płatniczy, ale też obiekt westchnień numizmatyków ze wszystkich stron globu. Numizmatyka, stanowiąca z początku sferą nauki analizującą monety, medale a potem także banknoty, z biegiem czasu przeistoczyła się w kultowe hobby. Wielu hobbystów uważa z kolei kupowanie monet jako sposób na inwestycję kapitału w mienie, mogące za kilkanaście lat dać niemały zysk. Odpowiednio wykorzystują to mennice z różnych krajów świata, corocznie emitujące ogromne ilości przepięknych złotych oraz srebrnych monet okolicznościowych.

Srebrne i złote monety kolekcjonerskie – hobby, które może być inwestycją

Bodźców, dla których osoby kolekcjonują banknoty oraz monety jest sporo. Poniektórzy skupiają się na numizmatach emitowanych w nawiązaniu do zbliżającej się rocznicy znaczącego wydarzenia historycznego lub narodzin czy śmierci uznanej postaci z obszaru nauki albo polityki. Inni fascynują się pieniędzmi, stąd kolekcjonują środki płatnicze przeróżnych państw. Trzecia grupa szukają monet, których grafika przedstawia sprecyzowany motyw, np. związany z muzyką bądź zwierzętami. Jest niemniej jednak grupa osób, która nie zbiera popularnych numizmatów dostępnych w pokaźnych nakładach z miedzi, niklu oraz mosiądzu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich ze szlachetnych kruszców, przeważnie ze złota oraz srebra. Oczywiście, tego rodzaju numizmaty już w chwili emisji są wielokrotnie droższe niż zwykłe monety kolekcjonerskie, ale należy mieć na uwadze, iż ich kupno bywa świetną inwestycją. Z czasem wartość złotych i srebrnych numizmatów nierzadko dostrzegalnie wzrasta, nie tylko z powodu limitowanej ilość konkretnego wzoru, ale dodatkowo z powodu realnego wzrostu wartości kruszcu, którego są one wyprodukowane.

Srebrne monety kolekcjonerskie z Polski

Numizmatykom skupiającym się zwłaszcza na monetach produkowanych w Polsce zapewne nie braknie interesujących okazów do kolekcjonowania. Jedynie w zeszłych paru latach Mennica Polska przygotowała takie numizmaty jak np. kolekcja Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z podobiznami m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Hallera oraz 10 rocznica tragedii smoleńskiej. Gros monet numizmatów emitowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty o nominale 10 złotych. Ich koszt, zależnie od wagi, daty wybicia i nakładu, waha się od 90 do czasem 250 złotych. Takie numizmaty zamknięte są na ogół w kapslu albo sprzedawane w kasecie wraz z certyfikatem.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować