Finanse 

Na czym polega mass collect i czy warto rozważyć jego wdrożenie?

Na czym polega mass collect. Zdobądź więcej szczegółów.

Mass collect jest usługą, która opiera się na identyfikacji masowych płatności od klientów. Prezentujemy pokrótce, jak funkcjonuje mass collect i jak upraszcza pracę małym i dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – na czym polega jego działanie?

Funkcja usługi mass collect jest właściwie niezwykle prosta. Polega na przypisaniu każdemu kontrahentowi niepowtarzalnego numeru rachunku, który staje się tym samym jego symbolem identyfikacyjnym. Takie działanie jest pomocne wszędzie tam, gdzie w regularnych cyklach obsługiwana jest znaczna ilość klientów, czyli na przykład w prywatnych gabinetach, w firmach dostarczających usługi telekomunikacyjne, jak również wszystkich działalnościach, gdzie prowadzi się płatności abonenckie (między innymi w obiektach sportowych). Opłaty wpływające w systemie mass collect trafiają na jeden firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak uprzednie przydzielenie klientom unikalnych numerów rachunków umożliwia ich efektywniejszą identyfikację, bez względu na to, jaki sposób wybrali oni do dokonania przelewu (przelew z karty, przelew za pośrednictwem poczty albo tradycyjny przelew). Wykorzystanie mass collect przekłada się również na szybsze księgowanie wpłat aniżeli podczas księgowania ręcznego, a przy tym na wyeliminowanie ewentualnych omyłek nierzadko wynikających w trakcie tej czynności.

Dlaczego warto wdrożyć usługę mass collect?

Chociaż mass collect nie jest obecnie oferowane w większości banków (posiadają ją m.in. ING Bank Śląski i Bank Pekao) warto zastanowić się nad jego zastosowaniem w firmie, również takiej, która każdego miesiąca obsługuje poniżej stu dokumentów księgowych. Wdrożenie mass collect wiąże się bowiem z kilkoma korzyściami, takimi jak oszczędność czasu pracowników zajmujących się księgowością, opcja połączenia z systemem finansowo–księgowym (a zatem śledzenie na bieżąco spływu opłat) czy integracja z oprogramowaniem Finance Automation. Taką polską aplikacją dedykowaną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Daje ona nie tylko możliwość połączenia z systemem mass collect banku, ale posiada także opcję przesyłania notyfikacji o nadchodzących płatnościach i windykacji, co po kilku miesiącach skutecznie podnosi terminowość u klientów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować