Finanse 

Nie każdy wyrób ze złota jest złotem lokacyjnym. Poznaj definicję

Dowiedz się więcej o 1 uncji złota na goldbroker.pl.

Polacy coraz częściej martwią się o emeryturę i o zabezpieczenie się na potencjalną “czarną godzinę”. Z tej przyczyny na ogół zabiegają o to, by systematycznie odkładać nadwyżkę pieniędzy na koncie czy też na lokacie w banku. Od jakiegoś czasu jednakże to rozwiązanie jest coraz mniej opłacalne – słabe oprocentowanie lokat i stała inflacja powodują, że oszczędności nie dają zysku, a nawet z biegiem lat ich siła nabywcza się zmniejsza. Nie dziwi więc, że wzrasta zainteresowanie innymi metodami inwestycji, w tym również gromadzeniem złota lokacyjnego.

Jak polskie prawo definiuje jako złoto inwestycyjne?

Inwestycja w metale szlachetne opiera się na nabyciu ich wtedy, gdy ich wartość na rynku jest niska i ich sprzedaży, jeżeli ta wartość wzrośnie. Ale trzeba zaznaczyć, iż nie każdy wyrób ze złota jest uważane za złoto lokacyjne, zatem np. gromadzenie złotej biżuterii nie można nazwać lokatą w złoto. Prawo naszego kraju, a zwłaszcza ustawa o podatku od towarów i usług, wyraźnie określa co można nazywać złotem inwestycyjnym. Zgodnie z aktualnych przepisów jest to przede wszystkim kruszec próby 0.995 lub wyższej w sztabkach albo płytkach. Natomiast monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym wymaganiom, aby zostały uznane za złoto inwestycyjne. Muszą mieć próbę wyższą niż 0.900, być wybite nie dalej niż w 1800 r. i co istotne – muszą być dopuszczone jako środek płatniczy w państwie, które je wybiło. Monety bulionowe to nie numizmaty, toteż nie traktuje się ich jako okazy kolekcjonerskie. Ustawa określa jeszcze jeden rodzaj złota lokacyjnego, czyli złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

Sprzedaż złota lokacyjnego online – co kupisz u polskich dystrybutorów?

W ofercie polskich dostawców złota inwestycyjnego bez przeszkód znaleźć można sztabki złota, jak i uznane na całym świecie monety bulionowe z np. Wielkiej Brytanii oraz RPA. Zamówienia można składać też przez internet i nie jest to oferta tylko dla dużych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą w internecie bogatą ofertę sprzedaży złotych bulionówek o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji trojańskiej, jak i złota w pojedynczych sztabkach o wadze 5, 2, lub 1 g. Nabyć można także złoto w tak zwanych „combibarach”, które umożliwiają odcięcie, a następnie odsprzedanie pojedynczych sztabek złota.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować