Nasze porady 

Jak efektywnie pracować zdalnie?

Dotychczas praca zdalna istniała jako dodatek do pracy biurowej. Z reguły była jakąś formą korzyści dla pracownika. W trakcie utrzymującej się od kilkunastu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już codziennością. Ale nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tym trybem pracy. Clue stanowi dobra organizacja. Jak wobec tego skutecznie wykonywać pracę w home office?

W związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną, sporo firm zdecydowało się przenieść na tryb home office. Dla odsetka osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z takim systemem pracy, skuteczne zaplanowanie czasu bywa nie lada wyzwaniem, gdyż zmusza ich do dostosowania się do paru nowych reguł.

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w mieszkaniu?

Po pierwsze trzeba zorganizować sobie optymalne miejsce do pracy. Najlepszą opcją jest pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Jednak nie w każdym mieszkaniu jest to realne. Niekiedy mamy tylko minimum przestrzeni na postawienie stolika lub biurka i to także się sprawdzi. Ważne jest natomiast to, by strefa pracy była oddzielona od strefy prywatnej. Obowiązkowo trzeba także zwrócić uwagę na oświetlenie, żeby w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie posiadasz w mieszkaniu ergonomicznego krzesła czy biurka to zalecamy rozważyć jego zakup od znajomych czy też sprawdzić regionalne ogłoszenia o sprzedaży na portalach społecznościowych.

Praktyczne rozplanowanie trybu pracy

W czasie pracy poza biurem kluczowa jest dyscyplina oraz sumienność w wykonywaniu zadań. Powinniśmy działać tak samo, jak w czasie pracy w biurze. W przypadku, gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Warto pamiętać, żeby w czasie pracy nie wykonywać innych obowiązków. Efektywnym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest wyciszenie powiadomień z portali społecznościowych oraz zastosowanie techniki Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową interwałem między kolejnymi zadaniami.

Home office a dress code

Dzień spędzony w dresie pomimo, że zdaje się być cudownym pomysłem, może niekorzystnie oddziaływać na nasze zaangażowanie. Codzienne ciuchy mogą może być na tyle wygodny, że będzie wywoływać rozleniwienie. Żeby temu udaremniać warto zadbać o swoją prezencję, w szczególności jeżeli w godzinach pracy zdarzają się konsultacje na videochacie. Będziesz się czuć wtedy bardziej profesjonalnie.

Zachowanie relacji między współpracownikami

W przypadku trybu pracy na home office znikają tradycje biurowe jak codzienne rozmowa przy śniadaniu, wspólne wyjście na lunch bądź dojazd do biura. Do podtrzymania przyjacielskich stosunków ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów typu Messenger. W razie konieczności omówienia czegoś równocześnie z szerszą grupą pracowników, wygodniejsze będzie spotkanie online przez Google Meet, Skype czy Zoom. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z kolegami z pracy również tematów prywatnych. W home office niesłychanie ważne jest znalezienie odpowiedniego komfortu mentalnego, szczególnie kiedy sporadycznie widujemy się ze znajomymi.

Może Cię zainteresować