motoreduktoryRozwiązania dla przemysłu 

Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowany układ napędowy zbudowany z przekładni oraz silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się wszystkiego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – poznaj zasadę ich działania

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w licznych funkcjach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, zatem zawsze powstaje drobna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą dodatkowo inne elementy jak sprzęgła lub hamulce. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane układy, które można bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy poszczególnych kompletów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy, jak również do znacznych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdym sektorze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (DC, AC, BLDC czy bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, spedycja lub produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, takie jak podnośniki, aeratory, linie produkcyjne czy schody ruchome. Duże zróżnicowanie rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów spowodowała, że ilość potencjalnych zestawów, jakie dzisiaj oferują cenieni producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować