Usługi Usługi budowlane 

Hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek przed wilgocią

Zabezpieczenie fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje osłabienia ich konstrukcji, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu lokatorów.

Komu powierzyć wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy powierzyć opracowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak użycie stosownych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest też dogłębna analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można zweryfikować czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, że po deszczu fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której przeważnie stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów również wypada pozostawić profesjonalistom, bowiem nierzadkim błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących warunków i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) lub wykorzystanie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych parametrów wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy użycie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.

Może Cię zainteresować