Usługi 

Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach psychologicznych Bielsko? Skieruj się na http://tinyurl.com/n897kcg.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować