Usługi 

Badania psychologiczne kierowców – poradnik

W tym miejscu dowiesz się, jak zamówić badania psychologiczne Bielsko Biała.

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do największej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D. Do badań przystępują również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy charakteru kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności osoby badane podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy pod presją. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza przede wszystkim widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr oraz równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować