Usługi 

Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/ dowiesz się, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała.

Pracownicy wysokościowi wykonują swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność wykonywania drobiazgowych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania czynności związanych z pracą na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – wykluczenie padaczki, wad wzroku lub chorób błędnika

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na podestach, masztach, stropach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych schorzeń mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z kilku etapów – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku schorzeń błędnika, krótkowzroczności lub epilepsji. Oprócz tego należy także poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania wysokościowe trzeba wykonywać co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą poddawać się im systematycznie raz na rok. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest konieczność noszenia okularów, niedowidzenie, a także schorzenia narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi wieżowych czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować