Elektrostymulacja – wskazania, przebieg zabiegu i polecany sprzęt
W obszarze elektrostymulacji, czyli wykorzystania prądu do celów leczniczych, opracowano wiele metod, które mają różne zastosowanie. Które techniki są najpopularniejsze? Jak wyglądają zabiegi elektrostymulacji i jak często się je wykonuje? W jaki sprzęt warto wyposażyć gabinet fizjoterapii? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Co to jest elektrostymulacja?
Elektrostymulacja, nazywana też elektroterapią, to jedna z powszechnie stosowanych metod fizjoterapii, wykorzystująca prąd niskiej i średniej częstotliwości do zmniejszania bólu, redukcji obrzęków, rozluźnienia mięśni oraz poprawy przewodnictwa chemiczno-nerwowego.
By osiągnąć to działanie, impulsy elektryczne drażnią odpowiednią tkankę. Ich efekt jest zależny od ułożenia elektrod, a także doboru konkretnego rodzaju zabiegu elektrostymulacji. Fizykoterapia rozwinęła bowiem wiele technik pracy z wykorzystaniem prądu jedno- i dwukierunkowego, zarówno stałego, modulowanego, jak i impulsowego.
Najpopularniejsze z nich to:
- jonoforeza,
- galwanizacja,
- prądy TENS,
- prądy diadynamiczne,
- prądy interferencyjne.
Wskazania do elektrostymulacji
Ze względu na różnorodność metod, a co za tym idzie – ich efektów, trudno wymienić pełną listę wskazań do elektrostymulacji. W dużym uproszczeniu – fizjoterapeuta zaleca elektrostymulację do pracy z mięśniami i nerwami. Często stosuje się ją na przykład przy urazach nerwów, by pobudzać nieaktywny mięsień do pracy, co pozwala zapobiec jego regresowi i dłuższej rehabilitacji pacjenta na późniejszym etapie.
Galwanizacja dobrze sprawdza się przy pracy z nerwobólami, chorobami zwyrodnieniowymi stawów czy zaburzeniami krążenia.
Jonoforeza, służąca skuteczniejszemu wprowadzaniu leków w uszkodzony obszar, jest wykorzystywana do działań przeciwzapalnych, znieczulających, odczulających i pobudzających układ krążenia. Bywa też stosowana do zmiękczania blizn.
Prądy interferencyjne z kolei to elektrostymulacja mięśni, która prowokuje mięśnie do regularnego, rytmicznego skurczu, przez co pobudza układ krążenia, a z nim przyspiesza regenerację komórek i poprawia metabolizm.
Przeciwwskazania do elektrostymulacji
Elektrostymulacja, jak i inne metody fizykoterapii, ma też swoje przeciwwskazania. Choć poszczególne metody mogą mieć dodatkowe zastrzeżenia, to część jest wspólna dla nich wszystkich:
- wszczepiony rozrusznik serca albo metalowe elementy (np. endoprotezy),
- choroby układu nerwowego,
- choroby układu krążenia,
- choroba nowotworowa,
- stany zapalne,
- choroby skóry w okolicy zabiegu,
- ciąża.
Zabiegi elektrostymulacji – przebieg i efekty
Zabiegi elektrostymulacji mogą wyglądać różnie. Elektrody mogą być przypinane rzepem lub przyklejane do ciała pacjenta, wzdłuż lub w poprzek tkanek (w zależności do oczekiwanych efektów).
W przypadku elektrostymulacji mięśni efekty mogą być widoczne od razu, np. zmniejszenie bólu powinno być zauważalne szybko. Większość jednak będzie pojawiać się stopniowo, a na pełną skuteczność trzeba poczekać do końca serii elektrostymulacji.
Ile to zabiegów? Od 10 do nawet 30, wykonuje się je zazwyczaj raz dziennie lub co 2-3 dni. Kiedy celem zabiegów jest regeneracja nerwu, to trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Elektrostymulacja – polecany sprzęt
Jeśli chcesz w swoim gabinecie zacząć oferować zabiegi elektrostymulacji, masz do wyboru szeroką gamę sprzętów. Bez wątpienia wart uwagi jest aparat BARDOMED E1, który wytwarza wszystkie rodzaje fal o niskich i średnich częstotliwościach. Dodatkowo wyznacza krzywą I/T oraz wylicza reobazę i chronaksję. Oferuje dwa kanały, co oznacza, że można nim obsługiwać niezależnie dwóch pacjentów w tym samym czasie.
Ciekawym rozwiązaniem jest także urządzenie Solatronic SLE, które umożliwia wykonanie zabiegów elektroterapii, sonoterapii, laseroterapii oraz terapii skojarzonej. Dobrze sprawdzi się dla fizjoterapeutów, którzy wolą większą różnorodność, a nie mają miejsca na trzy niezależne urządzenia.
Jeśli fizjoterapeuta dużo działa w terenie, na przykład podczas zawodów albo zgrupowań, warto rozważyć któreś z rozwiązań marki I-Tech z serii T-One. To zgrabne, kompaktowe aparaty, oferujące najpopularniejsze zabiegi.
Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/elektrostymulacja-wskazania-przebieg-zabiegu-i-polecany-sprzet/