Wszystko o zdrowiu 

Jak walczyć z bólem pleców?

Sprawdź więcej informacji o bólu kręgosłupa piersiowego na https://bit.ly/34nLg6L

Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym lub lędźwiowym stopniowo staje się codziennością dla dużego odsetka populacji. Dziś jest to przypadłość, której doświadczają nie tylko osoby w starszym wieku. Siedząca praca powiązana z znikomą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.

Ból kręgosłupa – co może oznaczać?

Ból kręgosłupa może wynikać z wielu źródeł. Jego pojawienie się przykładowo na odcinku klatki piersiowej nieraz związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też sygnalizować rozwijające się zmiany reumatyczne bądź schorzenia organów, toteż jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego typu przyczyn. Z kolei ból między łopatkami, a także ból w odcinku lędźwiowym najczęściej jest następstwem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni lub więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego na ogół z przestawiania przedmiotów o sporej masie lub nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest lekceważony, gdyż znika po wypoczynku, jednakże może on być oznaką początków przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa także wynikiem rozlicznych stanów zapalnych bądź obrażeń niejednokrotnie tak drobnych, iż wracamy do nich myślą dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.

Profilaktyka bólom kręgosłupa

Bólu kręgosłupa nie wolno ignorować i trzeba od razu umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest on w stanie wstępnie rozpoznać typ oraz źródło bólu, po czym skieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty, który wybierze efektywny kierunek terapii. Nie powinno się jednakże czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup należy dbać zawsze, nawet gdy nie sprawiał na razie problemów. Dlatego specjaliści rekomendują regularną aktywność fizyczną, utrzymanie odpowiedniej wagi, a także pamiętanie o należytym ułożeniu ciała m.in. podczas pracy przy komputerze. Napięte mięśnie grzbietu i karku można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami wzmacnia mięśnie, co redukuje ból przeciążeniowy oraz pobudza krążenie limfy i krwi.

Siedziba firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować