Kiedy potrzebna jest plastyka powiek górnych?
Chirurgiczna korekcja powiek jest wyjściem dla tych, którzy odczuwają silny dyskomfort wywołany ich opadaniem. Ponieważ skóra powiek jest niezwykle cienka, całkiem szybko ulega procesowi starzenia, traci z biegiem lat elastynę oraz kolagen, co powoduje utratę jej sprężystości. Jednak opadające powieki nie są niedogodnością dotykającą jedynie starszych osób. Nierzadko na tę niedyspozycję z przyczyn genetycznych cierpią też ludzie w młodym wieku.
Podniesienie powiek to zabieg medyczny, ale także estetyczny
Proces starzenia się tkanek jest naturalny i nowoczesna medycyna nie osiągnęła jeszcze etapu, który pozwoliłby go całkiem powstrzymać. Opadające powieki są wobec tego pospolitym skutkiem utraty przez skórę elastyczności. Przeważnie opadające powieki są zaledwie kwestią estetyczną, bo sprawia, iż twarz wydaje się być ogromnie strudzona. Tymczasem szereg pacjentów zapisuje się na korektę z powodów medycznych – opadające powieki być wszak przyczyną powracającego bólu głowy, silnego zmęczenia oczu lub istotnego zawężenia pola widzenia. Może to więc zdecydowanie wpływać na komfort życia, przez utrudnianie tak prostych czynności, jak prowadzenie auta i czytanie.
Kto nie może zakwalifikować się do zabiegu podniesienia powieki górnej?
Plastyka powiek górnych polega na wykonaniu nacięcia skóry w jej naturalnej fałdzie i usunięciu niepotrzebnej wiotkiej tkanki. W razie konieczności likwiduje się także nagromadzoną tkankę tłuszczową. Cięcie zszywane jest drobnymi szwami, dzięki czemu po zasklepieniu ślad po ranie pozostaje niezauważalny. Sam zabieg blefaroplastyki trwa najczęściej około 1 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez niedługi okres czasu widoczny jest obrzęk oczu, czasami pacjent doświadcza także pieczenia powiek, niemniej jednak z reguły już po plus minus 14 dniach pacjenci mogą powrócić do swoich powszednich zajęć.
Nie każda osoba może zakwalifikować się do zabiegu plastyki powieki górnej, z tej przyczyny najpierw konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Pośród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki wylicza się między innymi cukrzyca, choroby serca czy też nadciśnienie. Korekty powiek górnych nie przeprowadza się też u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.