Wszystko o zdrowiu 

Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Skieruj się na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/, aby otrzymać informacje o biopsji fuzyjnej.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wymiarami i kształtem orzech włoski. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważne jest jej regularne badanie. Daje to możliwość zdiagnozowania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego zauważenia alarmujących zmian rakowych. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można lekceważyć groźby jego potencjalnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty ze wzwodem i wytryskiem, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o sporym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Żeby natomiast mieć absolutną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który na ogół trwa ok. pół godziny. Ponadto pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są potem analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, uczulenie na niektóre leki czy zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować