Wszystko o zdrowiu 

Nie bój się wizyty u urologa. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić

W tym miejscu odnajdziesz szczegółowe wiadomości w temacie urologa w Krakowie.

Spotkanie z urologiem powoduje u znacznej części pacjentów skrępowanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niesłychanie intymne, co skutkuje tym, iż osoby, które spostrzegły u siebie niepokojące oznaki choroby, w szeregu przypadków zwlekają przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na badanie u urologa. Takie postępowanie jednakże może rodzić groźne następstwa dla układu moczowego.

Nie lekceważ tych symptomów! Sprawdź, kiedy należy zgłoś się do urologa

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie identyfikacją i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne między innymi za wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. O schorzeniach układu moczowego może alarmować masa różnych symptomów, które niejednokrotnie są ignorowane przez chorych w nadziei, iż same ustąpią. Na które więc symptomy należy zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do bezzwłocznego umówienia się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany dotyczące moczu, a więc jego spienienie, ciemne zabarwienie czy pojawienie się w nim krwi albo ropy, ale także pieczenie bądź ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy bywają także mniej ewidentne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, obrzęk stóp i ból pleców lub podbrzusza. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni powinni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), utrzymaniem erekcji czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Należy przy okazji odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Codzienność dyżuru urologa – wazektomia, leczenie stulejki i złożone zabiegi

Pacjenci często zgłaszają się do poradni urologa w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), a także leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także sporo skomplikowanych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować