stożek rogówki kraków, korekcja stożka rogówkiWszystko o zdrowiu 

Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to choroba, która niesłychanie utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może być przyczyną kolejnych schorzeń oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już około trzydziestego roku życia

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak posiada mnóstwo nocyceptorów. Około trzydziestego roku życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się również na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje też podwójne widzenie. Keratoconus częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Na szczęście obecnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We wczesnej fazie wada jest niwelowana z użyciem soczewek kontaktowych bądź szkieł korekcyjnych, później natomiast konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – rozmaite zabiegi

Korekta stożka rogówki może być przeprowadzana za pomocą wielu procedur medycznych. Dzisiaj najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Bardzo dobre efekty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie krótkowzroczności czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie zlikwiduje wadę wzroku.

Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Może Cię zainteresować