Wyposażenie i urządzanie mieszkania Zakupy 

Nowoczesne lustra w złotej i srebrnej ramie

Wydawać by się mogło, że lustra we wnętrzach to przede wszystkim praktyczny element wyposażenia. Jednak nowoczesne lustra dziś to nie tylko dodatek do przeglądania się. Pełnią wiele dodatkowych funkcji, od aranżacyjnej i powiększającej optycznie przestrzeń, aż po rolę dekoracyjną. Dlatego oprócz samej tafli, tak istotna jest rama do lustra. To ona decyduje o jego charakterze i definiuje, do jakiego stylu można dopasować lustro. Kiedy wybieramy lustro, trzeba więc dobrze przemyśleć kilka aspektów, od wielkości i kształtu, po kolor i wygląd ramy do lustra.

Lustra w ramach i ich odpowiednie umiejscowienie mogą kreować przestrzeń. Jak wiadomo, pozwalają optycznie powiększyć, poszerzyć lub podwyższyć wnętrza. Tu dobrze sprawdzają się prostokątne lustra. Powieszone pionowo podwyższą pomieszczenie optycznie, w wysokich można je powiesić poziomo.

Poziome lustro nad sofą w salonie wydłuży go, jeśli jest wąsko można naprzeciw powiesić drugie, takie same lub inne lustro w podobnym stylu. Często sypialnie są wąskie i mieszczą głównie łóżko oraz wąskie przejścia obok. Powieszanie na obu bocznych ścianach takich samych, na ile się da dużych luster, optycznie powiększy pomieszczenie i nada przestrzeni przestronności oraz blasku. Również wąskie przedpokoje można nieco optycznie poszerzyć lustrem lub w miarę możliwości także dwoma. Podobnie w łazienkach, gdzie stare zwykle są nieduże.

Dzięki lustrom można również nieco rozświetlić pomieszczenia. Mogą posłużyć do właściwego ustawienia światła z lamp wewnętrznych oraz naturalnego. Jeśli przez okno nie wpada dużo światła lub na przykład pada z boku, powieszenie obok okna lustra po przeciwnej stronie odbije trochę światła i nieco rozjaśni przestrzeń.

Nie sposób wymienić wszystkich możliwości aranżacyjnych luster i pomysłów na nie. Niemałe znaczenie ma również miejsce na lustro, w tym fakt co będzie się w nim odbijać. Jeżeli będzie to dużo elementów, zamiast powiększyć, zagracimy przestrzeń. Najlepsze są gładkie ściany i niezbyt dużo przedmiotów. Dobrze w lustrze wyglądają odbijające się inne lustra, kwiaty doniczkowe oraz obrazy.

Jakie ramy do lustra wybrać – aranżacja wnętrz

Oprócz wymienionych aspektów aranżacyjnych, lustro we wnętrzu powinno też pełnić funkcję dekoracyjną. Na to, jak wspomnieliśmy, największy wpływ ma rama do lustra. To ona pozwala dopasować lustro do stylu wnętrzarskiego i całej aranżacji. Oprawa lustra jako dekoracja powinna pasować kolorystycznie i wyglądem do pozostałych kolorów przewijających się w pomieszczeniu, także do innych ozdób i tekstyliów.

Jeśli we wnętrzu dominują pastelowe oraz jasne barwy, nie sprawdzi się rama do lustra w kolorze czarnym czy ciemnobrązowym. Warto postawić wtedy na któryś z pasteli. Metalowe i imitujące beton ramy pasują do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych oraz industrialnych, a nie klasycznych i rustykalnych, gdzie sprawdzi się drewno.

Styl i wygląd oprawy lustra powinien być spójny z całym wystrojem. Szerokość ramy również. Wielkie i zdobione ramy nie pasują do minimalistycznych aranżacji. Dobrze wziąć pod uwagę ile w pomieszczeniu jest innych elementów, żeby nie przesadzić z formą ramy i ilością zdobień i go nie przytłoczyć. Tutaj dobrze jest właśnie kierować się wyglądem innego wyposażenia i do niego dopasować wygląd oprawy lustra. Wizualnie nada to spójności całej aranżacji.

Gdy wybieramy lustro, dobrze wziąć również pod uwagę materiały, z jakich w pomieszczeniu są dodatki i dekoracje. Często w nowoczesnych wnętrzach spotyka się złote lub srebrne ozdoby i przedmioty. Jeśli chcemy postawić na elegancję i nadać wnętrzom dodatkowo luksusowego blasku, warto postawić na nowoczesne lustra w złotych ramach lub odpowiednio na lustro w srebrnej ramie. Takie lustro glamour będzie lśniącą dekoracją, która odbijając światło, rozświetli przestrzeń.

Nowoczesne lustra w złotej ramie

Złoto jak wiadomo, kojarzy się z luksusem, bogactwem i przepychem. Jednak wprowadzone do wnętrz w kilku dodatkach, nie musi od razu zdominować przestrzeni. Z pewnością nada jej nieco elegancji i stylowego blasku. Nowoczesne lustra w złotej ramie na jasnej ścianie prezentują się subtelniej, ale pięknie. Ciemne kolory z kolei wybiją złoto, wizualnie będzie od razu przyciągać spojrzenia. Lustro w złotej ramie świetnie komponuje się z drewnem, rattanem, wikliną oraz wszelkimi beżami, ale też pastelami. Oczywiście idealnie pasuje do pozostałych złotych dodatków i dekoracji, także, gdy je odbija lub jest umieszczone obok. Złote ramy do luster to idealna propozycja do złoconego stylu glamour i art deco, ale też do skandynawskiego, prowansalskiego, boho i vintage.

Nowoczesne lustra często cechuje prostota formy. Jednak jeśli w pomieszczeniu nie ma nadmiaru elementów, różne zdobienia, frezowania czy drobne ornamenty na złotej ramie wyglądają bardzo elegancko. Można wybrać i wykorzystać na przykład dekoracje z podobnymi motywami. Będzie to ciekawy element łączący aranżację. Nawet drobiazgi nadają całości wyjątkowego charakteru.

Warto także wziąć pod uwagę odcień samego koloru złotego, ponieważ jest ich kilka. Złoto może mieć bardziej żółty, różowawy czy miedziany odcień. Lepiej, jeśli inne złote elementy w pomieszczeniu mają podobny odcień.

Lustra w srebrnej ramie

Jeśli wybieramy lustro w srebrnej ramie, oczywiście podobnie jak ze złotym, dobrze jest je połączyć z innymi srebrnymi dodatkami i dekoracjami. Również nadają wnętrzom wyjątkowego blasku i stylowej elegancji. Na jasnym tle srebro będzie subtelnie roztaczać blask, ciemne z kolei dobrze je wyeksponuje. Lustro w srebrnej ramie dobrze pasuje do wszelkich szarości, ale też do bieli i koloru czarnego. Świetnie skomponuje się z modnym oraz popularnym betonem, także w stylu industrialnym. Również srebrzone aranżacje glamour i art deco to przestrzeń dla lustra w srebrnej ramie. Także styl skandynawski oraz prowansalski i hampton.

Srebrne ramy podobnie jak złote mogą mieć zdobienia, frezowania czy ornamenty. Tu również można powtórzyć je w innych dodatkach i dekoracjach. Srebro także może mieć różny odcień, który warto dobrać do pozostałych srebrnych elementów we wnętrzu.

Źródło tekstu: https://dobreramy.pl/2022/04/08/nowoczesne-lustra-w-zlotej-i-srebrnej-ramie/

Może Cię zainteresować