Skąd pochodzą kiszone przetwory z warzyw?
Więcej o domowych kiszonkach.
Kiszonki są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że w naszym odczuciu jest to typowo słowiański rarytas, sporadycznie spotykany w pozostałych regionach świata. Jednakże domowe kiszonki znane są nie tylko na terenie Europy, ale również w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.
Kwaszone przetwory warzywne – czyste zdrowie na naszym stole
Historycy potwierdzili, iż metoda konserwowania pokarmów poprzez ich przechowywanie w soli, w solance czy też w zlewie z octu, wykorzystywana jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiące lat. Technika ta prawdopodobnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z obszarów antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niska kwasowość roztworu, w którym jest ona zanurzona, hamuje rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat temu był to perfekcyjny sposób, aby zwiększyć okres przydatności do konsumpcji ryb, mięsa i warzyw niekiedy o kilka miesięcy. W związku z tym wynikł zwyczaj szykowania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kiszone przetwory od początku swojej obecności słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście jest prawdą. Wyróżniają się one między innymi dużą zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które miały w magazynie kiszone warzywa, sporadycznie chorowali na cyngę. Ciekawostką jest, iż w naszym języku kwaszone przetwory warzywne nazywa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z grochu lub owoców dyni.
Kwaszonki na świecie
Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni praktycznie w większości zakątków świata, nawet w Kanadzie oraz w USA, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Jednak ogórki kiszone są tam bodajże nadzwyczaj lubianym składnikiem burgerów, hot-dogów oraz kanapek. W naszym kraju obok ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. rzodkiew, bakłażany, jak również owoce (np. gruszki), a czasami nawet śledzie.
Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, nadając im chrupkość i kwasowość. Kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą lub istotnym dodatkiem do setek przepisów narodowych. Trzeba wiedzieć, że smak kiszonek bywa inny w oddalonych od siebie rejonach świata, gdyż zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, których używa się w trakcie kwaszenia. Tym samym ogórek kiszony według tradycyjnej polskiej receptury, będzie smakował odmiennie niż ten zakiszony np. w Indiach.
Siedziba firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]